Tájékoztatjuk kedves olvasóinkat, hogy könyvtáraink technikai okok miatt bizonytalan ideig zárva tartanak.
Türelmüket és megértésüket köszönjük!
Könyvtárral kapcsolatos ügyben kérjük, keressék Gáspár Anitát a következő email címen: anita.gaspar@sztfh.hu
2012. április 1-jén a Magyar Állami Földtani Intézet és a Magyar Állami Eötvös Loránd Geofizikai Intézet összevonásával létrejött a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet.
2017. július 1-vel a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet beolvadt a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalba, új neve Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat (MBFSZ).
2022. január 1-től a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) a fenntartónk.
A két könyvtár továbbra is két telephelyen működik, nyilvános feladatkörű szakkönyvtárként.
HUNTÉKA - Online katalógus. A Földtani és a Geofizikai szakkönyvtár közös katalógusa.
Felhívjuk a figyelmüket, hogy a Geofizikai Szakkönyvtár könyvállománya maradéktalanul fel van dolgozva,
a Földtani Szakkönyvtár feldolgozása folyamatban van!
(Naprakész frissítés a Földtani Szakkönyvtár oldalán elérhető Huntéka adatbázisban valósul meg! Az itteni, közös katalógus adatai időszakosan kerülnek frissítésre!)
Küldetésnyilatkozat
Nyitvatartás:
Hétfő 9.00-12.00 és 13.00-15.00
Szerda 9.00-12.00 és 13.00-15.00
Péntek 9.00-12.00 és 13.00-15.00
Elérhetőség:
Cím: 1143 Budapest, Stefánia út 14.
E-mail: library@sztfh.hu
Könyvtárhasználati szabályzat, Kölcsönzési szabályzat
Könyvtári szolgáltatások:
Beiratkozott olvasóinknak az olvasótermi szolgáltatás és a kölcsönzés ingyenes.
Segítséget nyújtunk a könyvtár használatához, irodalomkutatáshoz és adatbázisaink használatához.
A HunTéka katalógus az 1995 után leltárba vett könyveket, konferencia anyagokat, szakdolgozatokat, doktori értekezéseket, egyes folyóiratok monografikus köteteit és a visszamenőleg feldolgozott dokumentumokat tartalmazza.
Az 1995 előtt állományba vett könyvek a cédulakatalógusban kereshetők, szerző, cím, földrajzi, ETO majd tárgyszavak szerint, s a konferencia anyagok a konferenciák neve, megjelenési helye, ideje, rendezője szerint. A retrospektív feldolgozása a régi anyagnak folyamatosan történik.
A folyóiratok katalogizálása is elkezdődött a HunTéka katalógusban. Az előfizetett folyóiratok alapadatait már kereshetők, a cserébe és ajándékba kapott folyóiratok feldolgozása még a kardex rendszerben, papír alapon történik.
CD-DVD nyilvántartásunkba az 1993 óta elektronikus formában, önállóan megjelent könyveket, szakdolgozatokat, doktori értekezéseket, konferencia anyagokat, katalógusokat, adatbázisokat dolgozzuk fel.
A Magyarországon 1995-tõl megjelent, földtani gyũjtőkörbe tartozó (11 folyóirat) cikkeket, monográfiákat, konferencia anyagokat referáljuk az American Geological Institute-nak. A feldolgozott dokumentumok bibliográfiai tételei a GeoRef lemezeken jelennek meg (közel 2.2 millió rekord). Olvasótermünkben kikérhetők, irodalomkutatásra, adatellenőrzésre kiválóan alkalmasak.
Kiadványaink
Nyitvatartás:
Igény szerint.
Elérhetőség:
Cím: Cím: 1143 Budapest, Stefánia út 14.
E-mail: library@sztfh.hu
Működési és Könyvtárhasználati Szabályzat
2008. évtől kezdődően a külső érdeklődők számára is biztosított katalógusaink használata. A Geofizikai Szakkönyvtár Huntéka változatának OPAC-os elérhetősége a következő:
Közös OPAC
Geofizikai Szakkönyvtár katalógusa
Az Geofizikai Szakkönyvtár állományának alapját báró Eötvös Loránd hivatali és személyes hagyatékából származó könyvek és kéziratok képezik. Birtokunkban van Eötvös több művének eredeti kiadása, különlenyomata, - melyek a báró Eötvös Loránd Emlékkiállításon tekinthetők meg.
A Geofizikai Szakkönyvtár 1922 óta rendszerezve gyűjti a geofizika és rokontudományainak külföldi és hazai szakirodalmát (könyvek, folyóiratok, térképek, különlenyomatok, mikrofilmek, szabadalmak, szabványok, prospektusok, CD-k, DVD-k, stb.).
A 2017. évi összesített állományadatok a következők:
A gondozásunkban megjelenő kiadványokért cserébe 55 országból kapunk értékes szakirodalmat.
Az állomány feltártságát a kezdetektől kialakított és folyamatosan fejlesztett betűrendes és szakkatalógus biztosítja. A különböző dokumentumtípusok szerint épített katalógusok a könyvek, folyóiratok, térképek, különlenyomatok, fordítások, mikrofilmek, szabadalmak, szabványok, az utóbbi időben pedig a CD-k, DVD-k és egyéb elektronikus illetve audiovizuális kiadványok visszakereshetőségét biztosítják.
A téma szerinti keresést 1988-ig cédulakatalógus, majd 1988 után számítógépes katalógus teszi lehetővé a könyvtárat használók számára. 1989-től, a számítógépes feldolgozás bevezetésétől a MICROISIS programrendszer segítségével dolgoztuk fel a beérkezett kiadványokat, amely több szempontú visszakeresést biztosított. 2004-től az MTA SZTAKI által kifejlesztett KISTÉKA könyvtári szoftver, majd 2008-tól a HUNTÉKA integrált könyvtári rendszer biztosítja a Geofizikai Szakkönyvtár állományának teljes visszakereshetőségét.
A Geofizikai Szakkönyvtár szolgáltatásait nyilvános feladatköréből adódóan más intézmények kutatói, egyetemek és főiskolák oktatói, hallgatói, tanulók és egyéb érdeklődők is használhatják.
A legújabb nyomtatott szakirodalom havi frissítéssel található meg az olvasótermi bemutatófalon.
A Geofizikai Szakkönyvtár hagyományos szolgáltatási mellett az EISZ (Web of Science, Science Direct, SpringerLink) és az EBSCO interneten keresztül elérhető adatbázisai is segítik a tájékoztató munkát.
Hasznos linkek, adatbáziscímek, E-könyv, folyóirat lelőhelyek
Geofizikai Közlemények (Geophysical Transactions) (teljes szövegű elérése)
A Magyar Állami Eötvös Loránd Geofizikai Intézet (MÁELGI) ...jelentése (teljes szövegű elérése)
Magyar Geofizika (teljes szövegű elérése)
A mindenkori utolsó három év anyaga, továbbra is a Magyar Geofizikusok Egyesületének tulajdonában marad. Minden évben a már nem aktuális következő év anyaga a szerződés értelmében átadásra kerül és feltöltik az Adatbázisba.
A könyvtár az MFGI Columbus utcai székházának III. emeletén található.
A Geofizikai Szakkönyvtár nyilvános, használata beiratkozott olvasóinak ingyenes, külső tagoknak kölcsönzéshez munkahelyi (egyetemi) jótállás szükséges.
A Geofizikai Szakkönyvtár az állományában megtalálható kiadványokról másolatot készít.